kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

CO JE SCRAPBOOK?

Co je Scrapbook? Jsou to vzpomínky a krásné okamžiky zachycené do jedinečných fotoalb, které se stávají předmětem zájmu a obdivu všude, kde je ukážete. Je to možnost, jak si vlastníma rukama zpracovat fotografie v poutavé „obrazy“. Můžete si tak vytvořit jak rodinné album, zmapovat první krůčky Vašeho děťátka, tak i cestovatelský deník nebo album z dovolené. Možností je nepřeberné množství.  Díky scrapbooku se častěji vrátíte i ke starým fotografiím, které máte již mnoho let založeny někde na dně šuplíku a oživíte si tak vzpomínky na tyto okamžiky. V prvé řadě je tvoření scrapbookových stránek velký relax. Je potřeba občas vypnout a odskočit si od plotny a od dětí a věnovat chvilku jen sobě…

Co budeme potřebovat pro začátek? Pro scrapbook z materiálu využijeme různobarevné papíry a čtvrtky, které mohou být jednobarevné, vzorované, případně různě strukturované. Na menší díly je rozřežeme nejlépe řezačkou na papír. Klasickým formátem pro scrapbookovou stránku je rozměr 30,5x30,5 cm, v palcích je to pak 12“x12“. Použijeme i různé druhy lepidel – raděj pevných než tekutých, aby se nám stránky nekroutily. Využíváme také různých razítek, propisotů, nálepek, tvarů z raznic, stužek, nůžek s ozdobným střihem, popisovačů, kytiček, svorek, knoflíčků, průchodek a mnoho dalších ozdob pro doladění stránky. Hotové stránky pak ukládáme do speciálních velkých fotoalb. Můžeme vytvořit i minialba. Jsou to malé scrapbookové stránky většinou spojeny jedním či více spojovacími kroužky.

Samotná realizace stránky probíhá přibližně takto: vybereme si několik fotografií (ale klidně můžeme jen jednu) k nějakému tématu, rozložíme si je na čtvrtku papíru. Toto doplníme dalšími vzorovanými či jednobarevnými papíry, na kartičku napíšeme popis k fotografiím, vymyslíme a doplníme nadpis, doladíme vhodnými ozdobami a celý komplet slepíme a vložíme do alba. Postupů a návodů je mnoho. Vždy záleží na tom, jaké fotografie zrovna zpracováváme a jaký styl tvoření se nám líbí. Někdo dává přednost jednoduchým barevným stránkám, někomu se zase líbí zdobený starobylý vintage styl. V tomto směru je scrapbook velmi individuální a záleží na pocitu každého jednotlivce, jakou stránku si chce vytvořit. Ze scrapbookového materiálu můžete vyrobit mnohem víc než jen fotoalba. Krásně vypadají i ručně dělaná přáníčka, která jistě potěší víc než ta kupovaná v papírnictví. Další možností jsou obrázky, kalendáře, rámečky na fotografie, krabičky, obálky, dárkové kapsičky, diplomy a další předměty.

Chcete-li se o scrapbooku dovědět více, další informace se dají nalézt v různých internetových blozích, jako příklad mohu uvést například blog Scrapmafie.cz, kde najdete návody, soutěže i galerii k inspiraci pro tvoření. Existují také fóra, kde se můžete poradit ohledně tvoření a najít velké množství informací. Listujete-li raději knihou, máte jedinečnou možnost si přečíst první česky psanou knihu o scrapbooku s velkým výkladovým slovníkem i názornými ukázkami tvoření s názvem Scrapbook – Originální fotoalba a dárky, kterou vydalo v lednu 2011 nakladatelství Zoner Press.

Přeji vám spoustu zábavy a odpočinku se scrapbookem.

 

Autor: Jitka Luběnová

www.scrapujeme.cz

Zajímavé články