kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

NETRADIČNÍ PLETENÍ


Pletení je další z kreativních technik, které na našem webu najdete. Háčkování je pletení  hodně podobné a dá se předpokládat, že pletení a háčkování vznikalo současně.

U pletení protahujeme smyčku smyčkou, ale řada smyček zůstává na jedné ze dvou jehlic, které k pletení používáme. Tato technika je sice přesnější, ale také pomalejší než háčkování. Plést můžeme na dvou jehlicích, kdy pleteme tam a zpět, na 5 jehlicích, kdy 4 jehlice nesou oka a pátou jehlicí pleteme dokola, nebo na dvou jehlicích, které jsou spojeny silonovou nití, což také umožňuje plést stále dokola.

Plést se nemusí jen z příze či vlny, ale je velmi zajímavé doplňovat pleteninu různými kousky třeba kůže nebo krajkoviny a podobně, což v konečné dokončovací fázi  vypadá jako umělecké dílo. Nekonvenční půvab a originalita nespočívá ani v náročné pletařské technice, ani v exkluzivnosti přízí, ale v barevné kompozici různorodých materiálů a konečné aplikaci. Při zhotovování svetrů vystačíme s minimálními pletařskými vědomostmi. Většina modelů je založena na střídání různých struktur. Vlna je pletena  spolu s roztříhanými kousky kůže, se šňůrou, tkalonem a provázky. Jako ozdoba se uplatní všechny možné zbytečnosti, které se za čas nahromadí v domácnosti - kousky krajky, hedvábí, bižuterie, zbytky lacetek. Aby pletáž z nestejnorodých materiálů byla stejnoměrná, musíme materiály citlivě a vyváženě střídat. Pravidlo vyváženosti platí jak pro materiály, tak pro barevné kompozice. Silné šňůry a textil, které umístníme do míst, které chceme objemově důraznit například sedla a ramena. Slabší přízi naopak použijeme v partii boků, prsou a dolní částí rukávů.  Zkrátka fantazii se meze nekladou a jaké materiály použijeme při pletení, záleží skutečně jen na nás.

 

Autorka: Renata Slaná

Zajímavé články