kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

ZAHRADE JE OBRAZEM ČLOVĚKA

Konečně jsme se dočkali, je to tady – jaro, teplo, slunce, příjemné dny strávené třeba na zahradě. Zahrada je ztělesněním lidských představ o kráse, které se hodně změnili.  Dnes zahradu formuje nejen náš vkus, ale i okolí, rodina, různá literatura, peníze a taktéž zahradní architekti. Zahrada je naše záliba na celý život, proto při úvahách o tom jakou zahradu si vytvoříme, je nutné zachovávat určité zásady. Je to nejen radost, ale také starost. A tak je nutné zvažovat, jestli se nakonec  o zahradu nebudete starat sami. Zahrada je také místo, kde můžeme načerpat energii, v zahradě vždy zapomenu na čas, protože i když není velká, je zde pořád co dělat.

Takže úplně prvotní úvahy ohledně zahrady se týkají rozhodnutí, jestli užitková nebo okrasná. Jde to dokonce vhodně skloubit dohromady  a okrasně-užitková zahrada poskytuje aktivní odpočinek pro celou rodinu, po celou dobu vegetace je zde i nabídka čerstvých vlastnoručně vypěstovaných plodů.

Takže co je nutné v zahradě respektovat: poloha  a klima. Někdy je dobré si před výsadbou nechat udělat rozbor půdy na obsah živin a zjistit tak, jestli máme půdu kyselou, neutrální nebo zásaditou. Podle toho, jaké rostliny chceme pěstovat, upravíme půdu. Při výsadbě je nutné také dodržovat čas výsadby, nároky na teplo, světlo, srážky.

Zahrada je živý výtvor, který se neustále mění nejen v průběhu roku, ale všechny rostliny v ní prochází obdobím mládí, zralého věku a  zániku.

 

Autorka: Renata Slaná

Zajímavé články